Accuphase E-360 - wzmacniacz zintegrowany

Wzmacniacz przygotowany przez firmę Accuphase to doskonałe urządzenie, które zostało mocno udoskonalone w stosunku do tego jakie możliwości dawał model E-350. Dla przeciętnego użytkownika będzie ważne to, że sprzęt został wyposażony w nowoczesny układ regulacji siły głosu AAVA, który będzie w stanie zagwarantować najlepsze możliwe tłumienie sygnału bez problemów związanych z tłumikami oporowymi.

Konkretną wartość będzie można odczytać na wyświetlaczu, którzy znajduje się na sprzęcie. Znajduje się tam zbilansowany układ całego wzmacniacza, dzięki czemu jego możliwości będą jeszcze większe. cały przebieg sygnału będzie zbalansowany i w ten sposób będzie można idealnie sparować obie połówki, co nie będzie możliwe w tradycyjnym układnie zbalansowanym. Dla stabilności tego układu zastosowane zostało sprzężenie zwrotne, w którym nie ma przesunięć fazowych. Moc tranzystorów będzie gwarantować, że wszystko będzie sprawnie funkcjonowało i będzie osiągało między innymi wysoką wydajność prądową, na czym powinno nam oczywiście zależeć. Będzie się tak działo bez względu na obciążenie.

Trzeba zauważyć, że seria E-300 to doskonałe zintegrowane wzmacniacze od firmy Accuphase, które zajmują bardzo ważne miejsce w ofercie tej firmy. Swoją uwagę skupiła właśnie na tym sprzęcie przede wszystkim dlatego, że na całym świecie był on bardzo dobrze odbierany. Nowy model E360 to praktycznie nowy sprzęt, który zastępuje E-350. Jest to jednak udoskonalone w wielu aspektach urządzenie, które daje naprawdę wiele możliwości. Wszystkie zastosowane rozwiązania to tak naprawdę nowoczesne formy, które były długi czas przez tą firmę opracowywane i ostatecznie udało się je zrealizować tak, że efekty są naprawdę świetnie. Między innymi układ AAVA, który został zastosowany to element, który rewolucjonizuje podejście do regulacji siły głosu oraz realizacji. Wszystko jest na zupełnie innym, lepszym poziomie. Inaczej niż w tłumikach cyfrowych tak naprawdę zamiana sygnału analogowego jest dużo lepsza. Układ Accuphase funkcjonuje na doskonałym analogowym sygnale. Zniekształcenia są tak naprawdę minimalne i tym samym wszelkie przekłamania są praktycznie niezauważalne. Dźwięk nie będzie tam płynął przez żadne układy oporowe, dzięki temu nie będzie dochodziło do żadnych zniekształcenie. Można zauważyć, że występuje tam stała impedancja wejściowa i wyjściowa niezależnie od tego jaka jest siła głosu. Wszelkie zmiany poziomu odbywają się bez zmiany jakości dźwięku co jak się wydaje jest bardzo ważną kwestią.

Wszystkie ustawienia tego sprzętu są prezentowane na estetycznie przygotowywanym wyświetlaczu LED, który pozwala kontrolować prace tego sprzętu. Możemy w centralnej części ścianki przedniej zauważyć jak sprzęt funkcjonuje i precyzyjnie ustawić takie rozwiązania, które będą nam potrzebne. Cały układ jest świetnie zbalansowany i dzięki temu będzie możliwe jego pełne wykorzystywanie z doskonałym efektem działania. Cenione jest wysoko prądowe sprzężenie zwrotne, które umożliwia naprawdę dobry sposób poprawianie charakterystyki mierzalnej. Wyjściowej sekcji wysokiej klasy mamy zastosowane świetne tranzystory, które przeznaczone są do pracy w układach audio oraz układzie push-pull. W ten sposób obniżona zostaje impedancja wyjściowa i wysterowanie kolumn jest lepiej zrealizowane.

Najważniejsze cechy użytkowe:

  • Sekcja wzmacniacza mocy z tranzystorami wysokiej mocy, oddająca wysoką moc: 140 W na kanał do 4 Ω i 100 W do 8 Ω; 
  • Układ zbalansowany typu “instrumentation amplifier” umożliwiający prowadzenie sygnału w prawdziwym układzie zbalansowanym; 
  • Rozbudowany układ zasilacza z masywnym transformatorem i dużymi kondensatorami (22,000 μF x 2); 
  • Kompensacja konturu pozwala poprawić dźwięk przy niskich poziomach siły głosu; 
  • Dwa opcjonalne sloty na dodatkowe moduły; 
  • Cyfrowe wejście i przedwzmacniacz gramofonowy przez opcjonalne moduły – gramofonowy przez AD-20, przełącznik MC/MM na przedniej ściance; 
  • Wielość wejść i wyjść, z dwoma wejściami zbalansowanymi;
  • Nóżki "High Carbon" z żeliwa, idealnie sprawdzające się jako mechaniczne izolatory, redukujące drgania. 

12 października 2015

Andrzej Lutnik

Gitarzysta - audiofil, wieloletni fan marki Accuphase. Przygodę z wysokobudżetowym audio rozpoczął 11 lat temu. Od tego czasu nie ustaje w dążeniu do idealnego brzmienia.